log in

Sezóna 2023 začala a kojetínští kanoisté vytáhli ihned zpočátku své drápy

Rate this item
(0 votes)

První aprílová sobota zahájila letošní kanoistickou sezónu v Ostrožské Nové Vsi, kde poměřily své síly především moravské oddíly. Kojetínští kanoisté ihned na tomto prvním závodě letošní sezóny zúročili svou zimní přípravu i nájezdy na soustředěních v Černé Hoře a Srbsku a vysbírali své cenné kovy téměř ve všech obsazených kategoriích (7x zlatá medaile a 3x stříbrná medaile).

Druhý závod, též zařazený do seriálu Velkomoravské ligy, organizovala Kanoistika Kojetín. Tradiční závod Dlouhé tratě na Moravě byl pro naše kanoisty opět velmi úspěšný. I přesto, že se naši dorostenci a junioři vrátili v noci před závodem z náročného reprezentačního soustředění, obhájili své pozice z prvního závodu a sbírali opět v hojném počtu medaile. Tento závod nezastavil ani velmi velký průtok Moravy a proti proudu se s velkým odhodláním pustili i ti nejmladší kajakáři, kteří po obrátce a jízdě v proudu dosahovali téměř olympijských časů. Brněnská kanoistika, která ihned druhý den po kojetínských závodech měla hostovat „Brněnský dvoukolák“ již takové možnosti neměla a pro 2. povodňový stupeň musela svůj závod zrušit.

Třetím a současně v letošní sezóně dosud nejvýznamnějším závodem byl I. Český pohár mládeže ve vytrvalosti, který se konal ve dnech 22. 4. – 23. 4. 2023 na jezeře Matylda v Mostě. Závodu se účastnily oddíly z celé České republiky a to v kategoriích žáků, dorostenců, juniorů i veteránů. Kojetín reprezentovalo 12 závodníků – Ondřej Hirsch, Robin Hirsch, Štěpán Hirsch, Pavel Kapoun, Tomáš Kapoun, Klára Zendulková, Martin Chovanec, Tomáš Řihošek, Dominik Hošek, Oscar Šrámek, Tobiáš Skalka a Jaromír Němeček.

První den proběhly intervalové starty na 2.000 m, kde ve velké konkurenci vybojovali medaile i naši závodníci a potvrdili tak své přední pozice ve špičce celé ČR.

Ondřej Hirsch – 2. místo v kategorii K1 junioři

Robin Hirsch – 2. místo v kategorii C1 dorostenci

Tobiáš Skalka – 3. místo v kategorii K1 žáci mladší

Jaromír Němeček – 1. místo v kategorii C1 žáci mladší

Druhý den nám již tolik sluníčka nedopřál, naše spálené nosy, čela, ramena ze soboty jsme měli možnost zchladit v příjemném chladu, větru a dešti. Tolik se z tohoto počasí již ale neradovali závodníci. Obrátky si řádně „užili“ stejně jako hromadný start v počtu i 74 lodí – takový byl nedělní závod I. Českého poháru ve vytrvalosti.

Není však pro naše zavilé závodníky překážek a tak i přes ne příliš dobré počasí jsme zabojovali a opět se kojetínské dresy objevily velmi často na stupních vítězů.

Obdivuhodný boj předvedl Ondra Hirsch, který si mohl vyskočit na nejvyšší stupínek vítězů za vynikající výkon v kategorii K1 junioři na 4.000 m. Další velmi úspěšnou závodnicí se stala Klára Zendulková, když dokázala ještě těsně před cílem vysprintovat a posunout se ze třetí pozice na krásné druhé místo v kategorii K1 dorostenky na 4.000 m. Druhé místo si vybojoval i Robin Hirsch, který zopakoval stříbrnou medailovou pozici v kategorii C1 dorostenci na  4.000 m. Neděle byla pro naše sportovce velmi vydařená, k zástupu medailistů se přidal i Tobiáš Skalka se stříbrem jako mladší žák v kategorii K1 na 4.000 m, když porazil svého největšího rivala. A v poslední jízdě Českého poháru našemu závodníkovi Jaromíru Němečkovi cinklo opět zlato v kategorii C1 mladší žáci. Kojetín tedy přiváží domů 9 medailí, což je ve velké konkurenci z celé České republiky úžasný výkon. Jde vidět, že píle a odhodlání našich „mlaďochů“ se vyplácí stejně jako nedávné soustředění v Srbsku.

Kanoistika Kojetín však slaví ještě další, velmi významné úspěchy. Ty se týkají nominačního závodu v Račicích, který rozhodoval o složení reprezentace na nadcházejícím Světovém poháru v Szegedu a poté i v Poznani. V tomto závodě se o snad největší překvapení postarala deblkanoe Jirky Minaříka a Jirky Zalubila, když předjeli o více než 8 vteřin na trati 500 m české olympioniky Martina a Petra Fuksovi a potvrdili tak, že patří k naprosté špičce. Stejně tak velmi úspěšně dojel i další kojetínský odchovanec, Tonda Hrabal, který v rámci nominačního závodu dojel na trati 200 m na úžasném druhém místě, necelou 1,5 vteřinu za olympionikem Petrem Fuksou.

Jirka Minařík i Tonda Hrabal reprezentují úspěšně Českou republiku opakovaně na mezinárodních soutěžích. Oba kluci sbírali krásná umístění již v kojetínských barvách a svou sportovní kariéru úspěšně rozvíjí i nadále pod vlajkou Dukly Praha, resp. v reprezentačních dresech ČR. Držíme oběma borcům pěsti, aby se jim podařilo dosáhnout i na nejvyšší úspěch, o kterém všichni sportovci sní.