log in

Články

Kojetínská kanoistika pořádala významnou soutěž

Po dvou závodech Velkomoravské ligy - Brněnském dvoukiláku a XLV. Novoveském přespoláku se letošní sezóna v rychlostní kanoistice rozjela rovněž na republikové úrovni. 23.-24.dubna hostil moderní areál Kanoistiky Kojetín a řeka Morava první letošní celostátní závod započítávaný do Českého poháru. Na dlouhé tratě od dvou do devíti kilometrů bylo přihlášeno 650 pádlujících z České republiky i Slovenska, tedy ještě více, než tomu bylo před čtyřmi lety, kdy se zde obdobná soutěž konala po dlouhých letech.

 

Nejpočetněji byly na Hané zastoupeny pražské kluby USK a Sparta Praha, pořadatele reprezentovalo sedmnáct soutěžících. V těžké konkurenci se kojetínským podařilo vybojovat pět medailových umístnění. Nejcennějších výsledků dosáhl sedmnáctiletý kajakář Ondřej Hirsch, bronzový v sobotním intervalovém závodě juniorů a čtvrtý v závodě na devět kilometrů s hromadným startem. Obě klání ovládl Jakub Niebauer z pražské Sparty.

 

Čtyřmi stříbry se blýskly nejmladší kojetínské naděje, dvanáctiletí Jaromír Němeček, Tobiáš Skalka a dvakrát o rok mladší Anna Řihošková v závodech minikajaků na dva kilometry skýtající jednu obrátku.

 

Nejlepší umístnění dalších kojetínských pádlujících:

Klára Zendulková 8. (K1 dorostenky), Robin Hirsch 9. (C1 dorostenci), Tomáš Řihošek 11. (K1 žáci starší), Tomáš Kapoun 11. (K1 dorostenci), Štěpán Hirsch 11. (mK1 benjamínci 12ti letí), Pavel Kapoun 13. (K1 junioři), Jindřich Prokeš 15. (mK1 benjamínci 11ti letí), Andrea Kopečná 16. (K1 žačky mladší), Dominik Hošek 20. (K1 žáci mladší), Daniela Chovancová 25. (K1 žačky mladší), Oscar Šrámek (K1 žáci mladší), Martin Chovanec 42. (K1 dorostenci), Tomáš Havlíček 48. (K1 dorostenci).

 

Z dalších závodníků olomouckého kraje zvítězili čtrnáctiletá přerovská kajakářka Laura Csomová, dvanáctiletá benjamínka Klaudie Šimková a mezi veteránkami Lucie Kotoučová (všichni Přerov), patnáctiletý kajakář Štěpán Valenta z Olomouce. Druhá místa obsadili šestnáctiletý kanoista Anthony Kocman z Hranic, olomoucký veterán Martin Hřivna na kajaku a pro bronz si dojel další veterán z Olomouce Luděk Šamšula, rovněž na singlkajaku.

 

Český pohár patří mezi velmi významné závody v rámci ČR. Není divu, že tak získal záštitu poslance JUDr. Martina Majora, náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michala Záchy i zastupitelky Milady Sokolové, kteří kojetínskou loděnici navštívili aby podpořili mladé sportovce. Medaile přebírali závodníci z rukou právě olomouckých zastupitelů, významných osobností české kanoistiky i dalších trenérů.

 

Kojetínská kanoistika slavila v minulém roce sedmdesátiny. Každodenní práce s dětmi, mládeží a na budování areálu je nepřehlédnutelná. Většina aktérů mohla zázemí jen tiše závidět. "Díky podpoře kraje, města a MŠMT jsme postupně získávali prostředky na rozsáhlou renovaci areálu", říká Aleš Zendulka, místopředseda a šéftrenér spolku, jenž stojí za pozvednutím klubu s významnou tradicí a pokračuje: "Na spoustě stavebních úkonů a vybavování prostor jsme se podíleli sami, čímž jsme pochopitelně ušetřili značné finanční prostředky".

 

František Krejčiřík, někdejší předseda spolku, jenž se přičinil o mimořádné úspěchy juniorského mistra Evropy, několikanásobného světového a evropského medailisty Jiřího Minaříka a jeho kolegy z pražské Dukly Antonína Hrabala zavzpomínal na první velký závod v Kojetíně - Český pohár v roce 1980: "Tehdy se závodilo za mostem, na spodní trati. Sjely se sem všechny české a moravské oddíly. Počasí nám ale udělalo velkou čáru přes rozpočet. Nepřetržitý déšť zvedl hladinu řeky a připravenou dráhu jsme museli popravit. Závodilo se totiž ve vybójkovaných drahách na 500 a 1000 metrů, ale i na dlouhé trati.

Na pohárový závod před 42 lety se vážou i vzpomínky šestasedmdesátiletého Josefa Fuksy, šéfa nymburské kanoistiky a trenéra svých vnuků, olympioniků Martina a Petra. "To jsem ještě závodil, tehdy jsme měli velký problém se dostat s autobusy zpět na silnici, museli nás vytahovat pásové traktory."

 

Následující víkend čeká první ostrý start dospělé, včetně kojetínských odchovanců, kanoistů Antonína Hrabala a Jiřího Minaříka.

 

V Račicích se pojede o nominace na úvodní mezinárodní soutěže. V rámci nominačního závodu bude probíhat také testování členů reprezentačního družstva juniorů, mimo jiných Ondřeje Hirsche. Porovnat se až s o tři roky staršími kajakářkami se pokusí patnáctiletá Klára Zendulková.

 

 

Vít Pjajčík, šéftrenér novoveského oddílu TJ Ostrožská Nová Ves

 

Log in or create an account

Jsi členem Kanoistiky Kojetín a nemáš přístupové údaje? Nevadí, napiš si o přístup administrátorovi. Dušan Chovanec email: dusan.chovanec@kanoistika-kojetin.cz telefon: +420 602 154 286