log in

Články

Boj o slávu a čest

Rate this item
(2 votes)

Ve dnech 11. – 13. 5. 2019 se uskutečnil první nominační závod v rychlostní kanoistice v Račicích. Do Račic, 65 km za Prahou směr Ústí nad Labem, se v pátek v podvečer sjely všechny kajakářské a kanoistické špičky z celé ČR, které bojovaly celý víkend o účast ve světovém poháru v rychlostní kanoistice, ze kterého se budou nominovat na letní olympijské hry 2020 v japonském Tokiu. Rozhodující závod pro určení počtu závodníků z Evropy se bude konat v Szegedu koncem srpna. Prvních pět závodníků má zajištěnou účast na olympiádě. Dodatečné nominace proběhnou na podzim. 
V závodě kanoistů v debl kánoi byli horkým favoritem Martin a Petr Fuksovi z Nymburka. Jejich velkým konkurentem byla posádka ve složení Filip Dvořák – Tomáš Janda a posádka kojetínského odchovance Antonína Hrabala s Jiřím Zalubilem. Závod suverénně vyhráli bratři Fuksové, na druhém místě se umístila posádka Dvořák - Janda a na třetím místě dojela dvojice Hrabal – Zalubil. Účast na světovém poháru si tak zajistili vítězové. Antonín Hrabal (DUP) a Jiří Zalubil (DUP) si svým skvělým výkonem zajistili účast na Mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let v Račicích konané začátkem července 2019.
Z řad kajakářů všechny tratě suverénně ovládl Josef Dostál, který potvrdil svoji skvělou formu a zúročil tak tvrdou jarní přípravu v Kalifornii v USA, které se zároveň zúčastnil Antonín Hrabal s Jiřím Zalubilem. 
Kojetínská kanoistika vyslala do olympijského centra Račice 8 závodníků. V sobotu byla na programu olympijská trať 1000 m, kde se nám přes rozjížďky a mezijízdy do finále dostala více než polovina závodníků. Výsledkem sobotního zápolení kanoistů juniorů byla zlatá medaile Jiřího Minaříka, který za sebou nechal nešťastné pohledy třinácti závodníků a jasný vzkaz, že za tři týdny při nominaci na mistrovství Evropy juniorů se s ním musí počítat.
Miroslav Kapoun (KOJ) s Radkem Valsou (TSE) v kategorii K2 dorostenci na trati 1000 m potvrdili svoji výbornou výkonnost a porazili a zvítězili nad 21 posádkami a tím prokázali oprávněnou nominaci na svůj první mezinárodní závod v Piešťanech, kde budou startovat proti zbytku Evropy.
Páteční program se nesl ve znamení větru a deště, který v sobotu ještě zesílil. Velkým hitem se takto staly tři bundy na sobě a pláštěnka. Pro závodníky to bylo místy opravdu těžké závodit jak se soupeři, tak s přírodou současně.
Nejlepšího umístění z řad kojetínských dorostenek dosáhla Petra Jurečková, která i přes tréninkový výpadek v zimní přípravě dosáhla na účast ve finále 2. 
Pondělní počasí se umoudřilo, přestalo pršet a na výsledkách našich závodníků to bylo znát. Na programu dne byly závody na trati 200 metrů. Vzhlíželi jsme k výkonům dospělých a přáli jsme si dosahovat stejných výsledků. Věříme, že cesta k obdobných výsledkům nebude dlouhá, což potvrzuje první vlaštovka - Miroslav Kapoun, který do cíle dojel na 4. místě.
Svůj životní výkon předvedla kanoistka Leona Hejcmanová na trati 2000 m, kdy mezi žačkami dojela na 4. místě.
Velká péče je věnována Jiřímu Minaříkovi, který díky plánované konzultaci ve Vojenské nemocnici ve Střešovicích, kde byl na konzultaci kompenzačních cviků pro kanoisty, nestihl start disciplíny C1 200 m a dal tímto šanci vyniknout ostatním borcům na C1.
Odpolední program dlouhých tratí přinesl skvělé výsledky kojetínských závodníků. Mezi nejlepší patřil výkon Jiřího Minaříka, který na trati 2000 m porazil druhého v pořadí Martina Večerku o krásných 14,4 s. Za svůj výkon si vysloužil antidopingovou kontrolu, která je řízená Antidopingovým výborem ČR. Na tyto kontroly jsou vyzýváni nejlepší sportovci olympijských sportů, jako je Martina Sáblíková, Martin Fuchsa, Ester Ledecká a další. Test se zakládá na rozboru tělesných tekutin. Vzorky jsou odeslány do Německa a výsledek je znám do šesti týdnů. Věříme však, že Jiří zakládá své výkony na kombinaci tvrdé přípravy, lásky, citu a porozumění.

 

Log in or create an account

Jsi členem Kanoistiky Kojetín a nemáš přístupové údaje? Nevadí, napiš si o přístup administrátorovi. Dušan Chovanec email: dusan.chovanec@kanoistika-kojetin.cz telefon: +420 602 154 286