log in

Významný úspěch Kanoistiky Kojetín

Rate this item
(2 votes)

Koječák a člen Kojetínské kanoistiky Jiří Minařík vybojoval na Olympijských hrách mládeže v argentinském Buenos Aires bronzovou medaili a zakončil tak svoji skvělou sezónu, ve které získal společně s Jiřím Zalubilem na deblkanoi zlato na juniorském mistrovství Evropy a bronz na světovém šampionátu.

„Moc si jí cením. Vyřazovací soutěžní formát se běžně nejezdí – já jsem ho jel poprvé v životě a bylo to hodně těžký. Je to pro mě velký úspěch,“ řekl Minařík.

Právě po mistrovství světa se Jirka naplno pustil do příprav na Olympijské hry mládeže, kde se závodí vyřazovacím způsobem. Jirka kvůli přípravě na tuto pro mladé sportovce nejvýznamnější událost vynechal i mezinárodní regatu Olympijských nadějí, které se pravidelně účastní. „Reprezentovat Českou republiku na olympiádě mládeže je skvělý pocit, ta atmosféra tady je úplně jiná,“ říká Jirka.

Při závodě ho jako šéf české mise sledoval i dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor. „Kdybych měl jet na takové vodě, tak jsem z toho rozhozený rok dopředu, protože vlny tam byly fakt velké. Naučit se v tom reagovat a ještě zatáčet, to není nic jednoduchého.

Minařík uspěl v rozjížďce, ve čtvrtfinále zajel dokonce nejrychlejší čas. „Škoda semifinále, tam to Jirkovi úplně nevyšlo. Při vyjetí obrátky udělal chybu, což ho zdrželo,“ popsal prohraný semifinálový závod s Uzbekem Abdusalamovem reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Jirka mohl být klidně první nebo pátý, jsme moc rádi, že to takhle dopadlo. Byla tu spousta velmi vyrovnaných závodníků.“

Jirku společně s Alešem Zendulkou a Františkem Krejčiříkem trénujeme od jeho 6 let, kdy se začal postupně seznamovat s vodou. S regulérním tréningem začal v 10 letech. Jirka je velkým talentem a příslibem do budoucna – pokud nebude mít smůlu, věřím, že během dalších pár let ho budeme vídat na vrcholných soutěžích pro dospělé a to jak na mistroství světa, tak i na olympiádě.

Jeho organismus se velice dobře adaptuje na tréninkovou zátěž, zároveň má vynikající disciplínu a zavilost. Velice dobře snáší jak četnost, tak tréninkový objem. Drobné nedostatky má v intenzitě. Toto v kombinaci s podmínkami, které mu v současnosti poskytuje kojetínská loděnice, vedlo k jeho výsledkům, které jsou zejména v této sezóně fantastické.

Kojetínská kanoistika vůbec v letošním roce prožívá nejlepší rok ve své 67 leté historii.

O mezinárodních výsledcích Jirky jsem se již zmínil, je ovšem zapotřebí vyzvednout i úspěchy dalších odchovanců a celého spolku. Kanoistika Kojetín patří v rámci republiky k nejlepším oddílům a to ve sportu, který je v současnosti našim nejúspěšnějším olympijským sportem. Naši odchovanci pravidelně získávají tituly z mistroství republiky a účastní se i mezinárodních mládežnických závodů.  Jen v letošním roce jsme na mistroství ČR získali 8 titulů mistra republiky napříč kategoriemi a to jak u dívek tak i chlapců. 3 naši členové si vyjeli pozvánku do SCM, což je reprezentační příprava pro žáky a dorost.

Zároveň se nám letos dostalo cti od svazu kanoistiky pořádat závody Českého poháru. Náš spolek se tohoto podniku za výrazné pomoci města i kraje zhostil velice dobře. Takto významný závod se do naší moravské země vrátil po víc jak čtvrt století.

Závodů se zúčastnila kompletní Česká špička ve všech mládežnických kategoriích. Soutěžilo zde na 700 závodníků a včetně trenérů a doprovodů zde strávilo víkend na 1200 vodáků.

Za pomoci města, svazu a kraje jsme v posledních 5 letech v Kojetíně vybudovali naprosto špičkové sportovní středisko s perfektním technickým zázemím, což nám umožnilo během závodu kamerami snímat celou trať a závod živě přenášet na obrazovky a to včetně on-line výsledků. Za toto patří dík zejména Dušanu Chovancovi a Tomáši Hastíkovi. Jsme jediná loděnice v rámci ČR, která v současnosti něco takového dokáže a svaz to náležitě ocenil. Za pořadatelství jsme byli pochváleni a náš závod byl vyhodnocen jako nejlépe připravený a organizačně zvládnutý za poslední roky.

Zvláštní pochvala se dostala zejména „Matkám loděnice“ což jsou maminky a příznivci našich svěřenců. Tyto dámy pod vedením Ladislavy Minaříkové a Dáši Zendulkové dokázaly naprosto bezchybně zorganizovat a zajistit dostatek kvalitního a velice chutného jídla. Což při tak masivní návštěvě bylo velice složité jak na přípravu, tak na realizaci.

I touto formou bych chtěl poděkovat všem, kteří se nějakým způsobem zasadili o naše úspěchy.

Také si neodpustím oslovit Vás, rodiče potenciálních dětských členů našeho spolku – neváhejte a svěřte nám své ratolesti. Rádi se jich ujmeme. V loděnici je skvělá parta jak dětí tak dospělých. Kanoistika je navíc naprosto zdravý a bezpečný sport, nevznikají žádné úrazy a pobyt na čerstvém vzduchu u vody s kamarády a komáry mezi kopřivami vašim potomkům jen prospěje :O)

Miroslav Kapoun

 

Log in or create an account

Jsi členem Kanoistiky Kojetín a nemáš přístupové údaje? Nevadí, napiš si o přístup administrátorovi. Dušan Chovanec email: dusan.chovanec@kanoistika-kojetin.cz telefon: +420 602 154 286